5 podstawowych komend, które powinien znać każdy szczeniak

2021-03-18
5 podstawowych komend, które powinien znać każdy szczeniak

W pierwszych tygodniach życia szczenięta uczą się podstawowych umiejętności. To idealny moment na rozpoczęcie nauki najważniejszych komend poprzez zabawę. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, musimy jednak wykazać się dużą dozą cierpliwości i konsekwencją. Dzisiaj podpowiadamy, które komendy dla szczeniaka powinny stanowić podstawę wspólnych ćwiczeń. Od jakiej komendy zacząć? Wyjaśnimy także dlaczego warto nauczyć psa podstawowych umiejętności i kiedy najlepiej rozpocząć?

Komendy dla szczeniaka. Po co uczyć psa komend?

Komendy dla szczeniaka to istotny element treningu psa. Dzięki nim pokazujemy pupilowi jakiego zachowania od niego oczekujemy. Nauka komend to nie tylko nauka, ale przede wszystkim wspaniała zabawa, wspólne spędzanie czasu, które wzmacnia naszą relację z czworonogiem. To także sposób na bezpieczne, zgodne i szczęśliwe funkcjonowanie pod jednym dachem. Podstawowe komendy świetnie odwracają uwagę naszego psa od innych zwierząt, ludzi czy niepożądanych zachowań. W ten sposób możemy skutecznie powstrzymać psa przed zjedzeniem odchodów, odpadków z ziemi, ucieczką czy gryzieniem przedmiotów codziennego użytku. Uczenie psa komend sprawia, że pies czuje się bezpiecznie, lepiej panuje nad swoimi emocjami i lepiej odnajduje się w nowych okolicznościach. Zatem kiedy zacząć uczyć psa komend?

Kiedy zacząć uczyć psa komend?

Zastanawiasz się kiedy zacząć uczyć psa komend? Jeżeli w Twoim domu pojawiło się szczenię, naukę rozpocznijmy jak najszybciej, najlepiej w dniu pojawienia się psa w naszym domu. W pierwszych miesiącach życia pies chłonie wiedzę jak gąbka. Wykorzystajmy ten moment i skupmy się na kluczowych dla malucha czynnościach, czyli na nauce czystości i treningu samotności. Dzięki stopniowemu wprowadzaniu szczeniaka w świat nauki i treningów, nasz maluch w efektywny sposób zdobywa nowe umiejętności krok po kroku. Pamiętajmy, aby nie wprowadzać zbyt wielu komend jednocześnie, bo to może wywołać chaos i zniechęcić naszego psa do dalszej nauki. Poniżej podpowiadamy od czego zacząć i jakich komend nauczyć szczeniaka

.

Jakich komend nauczyć szczeniaka

To, jakich komend nauczyć szczeniaka zdecydujemy się, zależy oczywiście od naszych potrzeb, ale także możliwości naszego czworonoga. Poza standardowymi komendami, niektórzy opiekunowie psów próbują nauczyć swoich podopiecznych bardziej wymyślnych sztuczek. I choć pozornie może wydawać się to zbędnym zachowaniem, to jednak pamiętajmy, że poprzez naukę cały czas stymulowany jest układ nerwowy i mózg naszego psa. Co więcej jest to sposób na spędzanie wolnego czasu i wspaniałą zabawę. Zanim jednak przejdziemy do bardziej zaawansowanych trików, sprawdźmy 5 podstawowych komend, które powinien znać każdy szczeniak:

1. Komenda: “NIE”

Komenda “NIE”, to jedna z najważniejszych komend, jakie powinien znać szczeniak i każdy pies. Dzięki niej wyznaczamy granice i uczymy, na co może sobie pozwolić pies, a na co bezwzględnie nie pozwalamy. Przykładowo, chcąc zniechęcić szczenię do podgryzania rąk, nóg czy butów, za każdym razem gdy pies zechce nas ugryźć, powiedzmy “nie” i przerwijmy wspólną zabawę. W ten sposób szczenię szybko nauczy się, że takie zachowanie nie podoba nam się i kończy zabawę. Dzięki temu wyznaczamy zasady, których pies uczy się przestrzegać.

2. Komenda: “ZOSTAW

Podobnie, jak w przypadku komendy “NIE”, opanowanie komendy “ZOSTAW” pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, w tym zatruć czy dolegliwości żołądkowych. Pamiętajmy, że szczenięta poznają świat za pomocą smaku, dlatego próbują wszystkiego, co znajdą na swej drodze. Niestety nie wszystko nadaje się do kosztowania, przykładowo resztki zepsutego jedzenia, odchody lub inne toksyczne substancje. Aby nauczyć psa dyscypliny rozłóżmy na podłodze smakołyki. Dobrze się sprawdzi karma Grain Free dla szczeniąt. Zagrodźmy mu dostęp do karmy i powiedzmy “ZOSTAW” i poczekajmy, kiedy pies przestanie napierać, aby dostać się do karmy - nagrodźmy go przysmakiem trzymanym w drugiej ręce. Pamiętajmy, aby zawsze nagradzać psa przysmakami, przykładowo w postaci karmy, które trzymamy w drugiej ręce, a nie tymi które leżą na podłodze.

3. Komenda: “SIAD”

Komendę “SIAD” powinien wykonywać każdy pies. Zawołajmy szczenię do siebie, powiedzmy “siad” i delikatnie przyciśnijmy palcami okolicę pleców. W ten sposób pokazujemy psu, czego od niego oczekujemy. Początkowo szczeniak będzie w stanie wytrzymac w tej pozycji zaledwie kilka sekund. Tylko systematycznie powtarzanie sprawi, że pies będzie w stanie nauczyć się kolejnej komendy “ZOSTAŃ”.

4. Komenda: “ZOSTAŃ”

Komenda “ZOSTAŃ” to jedna z kluczowych komend, która uczy posłuszeństwa. Jest także jedną z trudniejszych do nauczenia. Szczeniaki są cały czas w ruchu, dlatego ciężko im pozostać w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. Mimo wszystko warto powtarzać ćwiczenia w częstych, ale krótkich sesjach, zaczynając od posadzenia psa i dodanie komendy “zostań”. Należy odejść kilka kroków, a następnie zawołać pupila i nagrodzić. Stopniowo zwiększamy odległość oraz czas, po którym następuje przywołanie.

5. Komenda:”DO MNIE”

Wśród komend, od których powinniśmy rozpocząć treningi z naszym szczeniakiem, jest komenda “DO MNIE”. Opanowanie tej komendy daje poczucie bezpieczeństwa właścicielowi, który będzie miał pewność, że po odpięciu smyczy, zwierzak przybiegnie na zawołanie. W ten sposób będziemy mogli pozwolić sobie na odrobinę swobody podczas spacerów. Naukę przywołania należy rozpocząć jak najwcześniej wykorzystując szczenięcą chęć podążania za człowiekiem. Z czasem, kiedy pies dorasta, staje się bardziej niezależny, wówczas nauka może być bardziej kłopotliwa. Wypowiedzmy imię naszego psa i dodajmy “do mnie”. Zacznijmy ćwiczyć w bliskiej odległości od psa, tak aby zachęcić go do współpracy. Za każdym razem, kiedy uczenie psa komend zakończy się sukcesem -nagrodźmy go smakołykiem.

Uczenie psa komend - złote zasady

Jako opiekunowie, powinniśmy sprawić, aby uczenie psa komend było dla naszego pupila przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Ważne jest dopasowanie ćwiczeń do kondycji psa, jego nastroju w taki sposób, aby nauka była atrakcyjna i przyjemna. Ważne jest stopniowe wprowadzanie komend, robienie krótkich powtórek i wplatanie w trening dużo zabawy. W ten sposób pies będzie chętnie angażował się w naukę i zapamięta ją jako dobrą zabawę. Aby treningi były przyjemne, a jednocześnie skuteczne warto pamiętać o kilku kwestiach:

1. Cierpliwość i systematyczność

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, wymaga indywidualnego podejścia. Różny jest też czas potrzebny na zapamiętanie danej komendy. Pamiętajmy o systematyczności i stopniowym wprowadzaniu nowych poleceń. Dajmy czas na usystematyzowanie zapamiętanych umiejętności.

2. Jasny komunikat

Pamiętaj, aby zawsze wydawać psu jasne polecenia. Tylko precyzyjne wyjaśnienie komendy jest gwarancją sukcesu. Wyjaśnij dokładnie czego oczekujesz od psa używając tych samych komend. Przykładowo, jeżeli używasz komendy "zostań" nie zmieniaj jej na "czekaj".

3. Nagroda

Trening zawsze musi opierać się na pozytywnym wzmocnieniu, czyli na nagrodach, smakołykach, zabawkach lub zabawie, pieszczotach i przytulaniu. Pamiętajmy, żeby zawsze nagradzać i chwalić psa, gdy wykona nasze polecenie lub gdy podejmie próbę. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia danego zachowania w przyszłości. Każdą sesję treningową kończmy pozytywnym akcentem. Na zakończenie niech pies wykona komendę, którą już opanował, a my nagrodźmy pupila przysmakiem i zabawą, każdy sukces zachęca do dalszego działania.

4. Techniki negatywne są nieskuteczne

Stosowanie negatywnych technik opartych na przymusie czy karach nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Takie zachowanie jest niezrozumiałe dla psa i moze negatywnie wpływać na nasze relacje z czworonogiem.

5. Krótkie sesje treningowe

Zadbajmy o to, aby nasze sesje treningowe były zawsze krótkie i przyjemne. Szczeniętom, którym trudno skoncentrować się, poświęćmy czas na kilka treningów w ciągu dnia po pięć minut.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel