10 najpopularniejszych ras królików
10 najpopularniejszych ras królików
Chciałbyś zostać szczęśliwym właścicielem przesłodkiego królika? Zastanawiasz się, jaką rasę wybrać? Czy poradzisz sobie z opieką na tym zwierzakiem?
W tym artykule spróbujemy przytoczyć kilka faktów o króliku i przedstawić najpopularniejsze rasy tego gatunku.
Zanim zaczniemy, zachęcamy jeszcze do zapoznania się z naszym artykułem na temat 15 najpopularniejszych roślin dla Twojego uszatka.
Krótka historia gatunku
Królik prawdopodobnie został udomowiony w Hiszpani, stamtąd przybył aż do Starożytnego Rzymu. Tam natomiast był zwierzęciem hodowlanym przeznaczonym na mięso i futro. Od XIX wieku hodowla królika wpisuje jako zwierzę domowe, hobbystyczne. W tamtym czasie powstało bardzo dużo ras królików, których aktualnie jest nawet ponad 100.
Wyróżniamy odmiany ras królików takie jak: króliki użytkowe, hodowane na futro i mięso oraz utrzymywane hobbystycznie w domach. Króliki hodowlane to odmiany duże, mięsne, natomiast te domowe to głównie odmiany małe.
Duże rasy królików
Duże króliki charakteryzują się wagą powyżej 5,5kg, przy czym górnej granicy w tym przedziale nie ustalono. Zdarzają się nawet sięgające do 10 kilogramów osobniki. Popularnie mówi się o nich króliki giganty, jednak nie są to rasy powszechne w Polsce. Do tej grupy należą:
OLBRZYM BELGIJSKI
Jest to najbardziej popularna rasa i jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Belgii.
Dorosłe króliki dorastają do 70cm długości tułowia i nawet 10kg masy ciała. Cechą charakterystyczną jest duża, szeroka głowa, zwieńczona długimi uszami. Posiadają bardzo gęste i przyjemne futro. Króliki tej rasy mają kilka odmian barwnych:
- Biały olbrzym belgijski
- Żółty olbrzym belgijski
- Niebieski belgijski olbrzym
- Czarny belgijski olbrzym
- Szynszylowaty olbrzym belgijski
- Żelazisty belgijski olbrzym
Ciekawostką dotyczącą tej rasy, jaką chcielibyśmy przedstawić, jest fakt, że przedstawiciel tej rasy, Darius, jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa pod względem długości ciała, ale też i masy. Osiągnął aż 129cm długości i 22kg masy. Właścicielka tego olbrzyma zdradziła, że Darius zjadał dziennie 2 kapusty, 12 marchewek i 6 jabłek, ale też jak twierdziła najlepszą receptą na wyhodowanie królika olbrzyma jest ogromna miłość i otoczenie zwierzaka opieką. Doszły nas słuchy, że w 2021r Darius został skradziony z posesji i pomimo wyznaczenia sporej sumy w nagrodę za odnalezienie, królik do dziś się nie znalazł.
BARAN FRANCUSKI
Rasa ta, można to wywnioskować po nazwie, pochodzi z Francji. Dorosłe króliki osiągają do 6kg masy ciała, chociaż zdarzały się większe osobniki. Posiadają solidną, mocną budowę ciała, dużą głowę z garbem na nosie i bardzo długimi uszami. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy są masywne i silne tylne łapy. Odmiany w tej rasie charakteryzują się specjalnymi nazwami. Wyróżniamy:
- Francuski Baran Szary (FBS)
- Francuski Baran Żelazisty (FBŻI)
- Francuski Baran Czarny (FBC)
- Francuski Baran Niebieski (FBN)
- Francuski Baran Hawana (FBH)
- Francuski Baran Madagaskarowy (FBM)
- Francuski Baran Szynszylowaty (FBSI)
- Francuski Baran (kolor) Srokacz (FB(kod koloru)Sr)
- Francuski Baran Biały Czerwonooki (FBBc)
- Francuski Baran Biały Niebieskooki (FBBn)
OLBRZYM SROKACZ
Rasa najczęściej spotykana u hodowców w Anglii, gdyż odmiana wywodzi się od belgijskich olbrzymów, które zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii. Srokacze charakteryzują się masywnym i szerokim tułowiem, który sięga do 65cm długości. Ich głowa jest wręcz ogromna, osadzona na krótkiej szyi i należą one do największych królików na świecie. Futro jest stosunkowo krótkie ale bardzo puszyste. Występuję w wielu odmianach barwnych:
- Olbrzym srokacz czarny
- Olbrzym srokacz niebieski
- Olbrzym srokacz szary
- Olbrzym srokacz szylkretowy
- Czekoladowy olbrzym srokacz
MORAWSKI OLBRZYM
Rasa ta wywodzi się z Czech. Przedstawiciele tego gatunku przeciętnie osiągają ok. 5kg, jednak odnotowano osobniki dobijające do 6, a nawet 7kg. Jeżeli przyszłoby nam rozróżnić samca od samicy, musielibyśmy dobrze się przyjrzeć, ponieważ samym wyglądem nie różnią się od siebie. Jedynie samica jest nieco mniejsza od samca.
Umaszczenie morawskich olbrzymów jest niebieskie, jednolite. Cechą charakterystyczną tej rasy, oprócz pokaźnych rozmiarów, jest walcowaty tułów.
Podsumowując, duże rasy królików w większości przypadków hodowane są hobbystycznie. Właściciele tych ras, jeśli włożą trochę wysiłku i będą karmić dobrze zbilansowaną dietą to mogą wyhodować w swoim własnym domu rekordzistę, jak to udało się Pani Annette i jej królika Dariusa. Pomimo swoich rozmiarów, duże króliki to bardzo przyjazne i towarzyskie zwierzęta. Twój uszatek na pewno Ci się odwdzięczy ogromem miłości za poświęcenie uwagi, czasu, no i oczywiście smakołyki.
Średnie rasy królików
W tej grupie królików znajdziemy te, mieszczące się w granicach 3,5-5,5kg masy ciała. Sporo ras z tej kategorii jest hodowana w celu mięsno-futerkowym lub futerkowym. Chociaż w Europie coraz mniej jest w tą stronę ukierunkowanych hodowli. Co warto więc wiedzieć o tej kategorii ras królików?
KRÓLIK KALIFORNIJSKI
Już z nazwy wywnioskować możemy pochodzenie tej rasy. Króliki wyhodowane zostały w USA, niedaleko Kalifornii. Powstały ze skomplikowanej krzyżówki 3 ras, królika nowozelandzkiego białego, królika szynszyl oraz himalajskiego a za twórcę rasy uznaje się hodowcę J. Westa. Króliki kalifornijskie mają tendencję do szybkiego wzrostu, a przy tym kierunku hodowli to korzystna cecha. Oprócz tego są dobrze umięśnione i mieszczą się w granicach wagi między 3,5 a 5,5kg. Cechą charakterystyczną tej rasy jest białe umaszczenie, z wyjątkiem czarnych uszu, tylnych łapek i okolic nosa, które są zabarwione na brązowo. Posiadają małe i czerwone oczy.
KRÓLIK BARAN ANGIELSKI (ENGLISH LOP)
Rasa królika wyhodowana w Anglii już w XVII wieku. Na początku występowały tylko w umaszczeniu białym i srokatym, jednak kiedy wzrastała ich popularność pojawiły się również inne kolorystyki. Są to pierwsze angielskie króliki wystawowe. Charakterystyczną cechą tej rasy są bardzo długie uszy, przy okazji również mięciutkie. Nie bez powodu mają taka długość, pomagają naszemu uszatkowi regulować temperaturę ciała. Osiągają wagę między 4 a 5 kg. W tej rasie występują także nieco mniejsza odmiana – mini lop.
KRÓLIK NOWOZELANDZKI
Ta rasa należy to ras mięsno-futerkowych i została wyhodowana w Kalifornii. Uzyskano ją poprzez skrzyżowanie zajęczaków, olbrzymów belgijskich i kalifornijskich lokalnych ras królików. Ta rasa występuję w dwóch odmianach, nieco różniących się od siebie budową.
Wyróżniamy:
- Królik nowozelandzki biały – posiada cylindryczny kształt ciała, niedużą głowę osadzoną na krótkiej szyi, mięsiste, sterczące uszy. Ogon jest krótki i przylega do ciała. W tej odmianie średnia waga jaką osiągają króliki waha się między a 4,5 a 5kg.
- Królik nowozelandzki czerwony – ma masywną budowę ciała, niewielką głowę osadzoną na krótkiej szyi i reszcie krótkiego grzbietu. Uszy są zaokrąglone i mięsiste a ogonek krótki i przylega do ciała. Ta odmiana jest nieco mniejsza i średnia waga jaką osiągają to między 3,5 a 5kg.
Rasy królików miniaturowych
Przejdźmy do omówienia najmniejszych ras królików. Ta grupa królików cieszy się największą popularnością jeżeli chodzi o króliki domowe. Należą do nich wszystkie rasy królików, których waga nie osiąga więcej niż 3,5kg.
Przytoczymy kilka najpopularniejszych ras.
KRÓLIK BARANEK INACZEJ NAZYWANY MINI LOP
Jest to dosyć wyjątkowa rasa, ponieważ została wyhodowana zupełnie przez przypadek w latach 70. XXw. Przez Boba Herschabacha, jednak w Stanach Zjednoczonych oficjalnie uznana została dopiero w 1980r.
Cechą charakterystyczną baranka są nieadekwatnie do wielkości ciała długie, oklapnięte uszy i korona na głowie. Osobniki tej rasy osiągają maksymalnie 2kg. Jak większość królików, tak i opisywany mini lop występuje w kilku odmianach barwnych:
- Królik baranek rudy
- Królik baranek kasztanowy
- Królik baranek biały
- Królik baranek czarny
- Królik baranek czekoladowy
Występują także odmiany barwne futra złamanego z bielą:
- Mini lop kasztanowy – aguti (dziki)
- Mini lop brunatno-szary – szynszylowy
- Mini lop szary
- Mini lop opal o niebieskim łupku
MINI REX
To miniaturowy królik miniaturka, który zdecydowanie może otrzymać tytuł najbardziej puszystego króliczka w grupie miniaturowych.
Rasa wyhodowana została w Teksasie a oficjalnie uznana została w 1988r. Mini Rex to jedna z najbardziej popularnych ras, a to dzięki wspaniałemu charakterowi i bardzo gładkiej, a nawet rzec by można, aksamitnej sierści. Waga jaką osiągają te króliki to maksymalnie 2kg.
Jest bardzo malutkim królikiem ale uszy ma stosunkowo duże i sterczące. Jak na swoją wielkość jest bardzo ciekawskim zwierzakiem, lubi zwiedzać kąty domów swoich właścicieli.
Rasę cechuję duża różnorodność kolorystyczna:
- Mini rex czarny
- Mini rex niebieski
- Mini rex szynszylowy
- Mini rex himalajski
- Mini rex orzechowy
KARZEŁEK TEDDY
Rasa prawdopodobnie wyhodowana została w krajach Zachodniej Europy a największą popularność zyskały w Niemczech i Czechach. Karzełek Teddy jest inaczej zwany karzełkiem perskim pluszowym i zaliczany jest do najlżejszych i najmniejszych królików hodowlanych. Ze względu na swoją puszystą, grubą i gęstą sierść bardzo szybko zyskuje grono wielbicieli wśród fanów futrzastych zwierzaczków. Budowa ich ciała jest walcowata, zakończona krąglutkimi bioderkami i malutkim ogonkiem. Zarówno u samca i samicy głowa jest szeroka i krótka, a czoło wysokie. Waga tych maluszków waha się między 0,7 a 1,7kg.
Oczywiście, występuję jeszcze kilka ras w każdej z grup wymienionych wyżej. Jednak opisane przez nas, należą do najbardziej popularnych. Każdy z tych królików wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz dobrania indywidualnej diety.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą karm i przysmaków na naszej stronie internetowej.
Ze względu na długość sierści, część królików wymaga wyczesywania, aby wyglądać pięknie i mieć lśniącą sierść. Do każdego zwierzaka należy podejść indywidualnie. Aby również wesprzeć zdrowie i wygląd sierści naszego futrzaka, po konsultacji z lekarzem weterynarii zachęcamy do zastosowania suplementacji.
Po suplementy z naszej oferty kliknij tutaj.
Kilka ciekawostek o królikach
Jak powszechnie wiadomo radość i miłość okazywaną przez psa czy kota łatwo odróżnić. Ale czy wiecie, że króliki również potrafią okazywać miłość? Tylko jak to odróżnić to od innych zachowań naszego zwierzaka?
Czy zauważyłeś, że czasami Twój królik zgrzyta zębami i zaczęło Cię to martwić?
Absolutnie, to nic niepokojącego! Nie oznacza to dokuczliwego bruksizmu, czy ścierania uzębienia. Zwróciłeś uwagę, w jakich momentach Twój królik wykonuję tę czynność? Czynie zdarzyło się to czasem w momencie, w którym trzymasz królika na kolanach i głaszczesz?
To właśnie forma okazywania miłości, relaksacji przez królika!
Jeżeli w takich momentach, bliskości ze swoim królikiem, zauważyłeś również, że puszek próbuje przybliżyć się do Twojej twarzy i polizać, to znak, że bardzo Cię lubi i przede wszystkim akceptuje. A najciekawsze jest to, że w naturalnym środowisku to właśnie w taki sposób króliki okazują sobie miłość.
Kolejnym z bardziej charakterystycznych zachowań królika jest tupanie. Zauważyłeś to u swojego pieszczocha i zastanawiasz się co to może oznaczać? Jest kilka potencjalnych przyczyn takiego zachowania. Głównie okazuje tym swoje niezadowolenie, obrazę i fakt, że jest zazdrosny. Zdarza się być to sygnałem ostrzegawczy, w momencie, w którym królik się czegoś boi. Jednak gdy tupaniu towarzyszy niepokój, zgrzytanie zębami czy skulona postawa ciała nie należy tego lekceważyć i udać się do weterynarza na konsultację. Być może to nic poważnego, jednak może też świadczyć o występującym bólu brzucha, który towarzyszy przy różnych schorzeniach.
Podsumowanie
Jeżeli już zapoznaliście się z najpopularniejszymi rasami królików, to czy na tyle przybliżył Wam się ich temat, że doszliście do wniosku, ze chcecie być szczęśliwymi posiadaczami tych wspaniałych zwierząt?
Tak szeroka gama wielkości i kolorystyki tego gatunku, powinna pozwolić Wam na dopasowanie rasy do swoich wymagań i potrzeb. Króliki to przesłodkie zwierzęta, nie wymagające bardzo dużego nakładu pracy w ich wychowanie.
Autor:
Aleksandra Solecka