Babeszjoza u psa. Jak objawia się ta choroba i czy można jej zapobiegać?

2024-02-03
Babeszjoza u psa. Jak objawia się ta choroba i czy można jej zapobiegać?

Babeszjoza to choroba, która może rozwinąć się u psa po ukąszeniu kleszcza. Jest wyjątkowo niebezpieczna, a przy braku odpowiedniego leczenia często prowadzi do śmierci psa. Sprawia to, że każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak objawia się babeszjoza u psa i jak uchronić pupila przed zachorowaniem!

Czym jest babeszjoza?

Babeszjoza (inaczej piroplazmoza) to choroba odkleszczowa wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju babesia canis. Te mikroskopijne pasożyty przenoszone są przez kleszcze, które pijąc krew chorego zwierzęcia stają się nosicielami choroby. Pierwotniaki umiejscawiają się w gruczołach ślinowych kleszcza i podczas jego ukąszenia mogą przedostać się do organizmu psa. Po zakażeniu zaczynają namnażać się w erytrocytach zwierzaka, co prowadzi do rozpadu krwinek czerwonych i silnej anemii. W przebiegu choroby dojść może także do uszkodzenia narządów wewnętrznych psa, rozwoju niewydolności nerek i wątroby, żółtaczki, a nawet śmierci zwierzęcia.

Objawy babeszjozy u psa

Pierwsze objawy babeszjozy nie są specyficzne - na początku zwierzak staje się trochę osowiały, co łatwo przegapić lub zbagatelizować. Podczas rozwoju choroby u psa najczęściej pojawia się:

·        brak apetytu,

·        wysoka gorączka,

·        niechęć do zabawy i spacerów,

·        osłabienie i apatia.

Postępująca niedokrwistość może objawiać się także poprzez bladość błon śluzowych. Uszkodzone przez pierwotniaki czerwone krwinki wydalane będą z moczem, który przybierze ciemną barwę. W niektórych przypadkach babeszjozy u psa zaobserwować można również biegunkę i wyraźnie powiększone węzły chłonne. U części psów już jeden dzień po zarażeniu dość może do wstrząsu i śmierci.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie psy będą miały wyraźnie objawy choroby - u niektórych czworonogów babeszjoza może przez bardzo długi czas rozwijać się bezobjawowo lub powodować wyłącznie niewielkie osłabienie. Jednak niewykryta choroba prędzej czy później zacznie stanowić poważne zagrożenie dla życia zwierzaka! Dlatego w przypadku podejrzenia choroby należy jak najszybciej zgłosić się z psem do lekarza weterynarii.

Jak rozpoznać babeszjozę u psa?

Podczas wizyty w gabinecie lekarz weterynarii dokładnie obejrzy psa, zmierzy mu temperaturę i zbada węzły chłonne. Może też osłuchać i opukać jamę brzuszną zwierzaka by sprawdzić, czy nie doszło do powiększenia śledziony. By jednoznacznie potwierdzić diagnozę, specjalista pobierze krew. Pierwotniaki przenoszone przez kleszcze są widoczne wewnątrz erytrocytów czworonoga podczas rozmazu krwi i mogą być wykryte także za pomocą badania PCR. Jeśli u psa zostanie zdiagnozowana babeszjoza, lekarz weterynarii zleci szczegółowe badanie krwi, które pozwoli ocenić, czy doszło już do uszkodzenia narządów wewnętrznych zwierzaka oraz jak silna jest anemia.

Leczenie babeszjozy u psa

Leczenie babeszjozy polega na zwalczeniu pierwotniaka, łagodzeniu objawów choroby i zapobieganiu dalszym powikłaniom. Niezbędne będzie podanie psu zastrzyku zawierającego silny środek mający zabić pasożyty. Leczenie obejmować może także antybiotykoterapię, podawanie kroplówek oraz leków wspomagających pracę nerek i wątroby. Jeśli w przebiegu choroby rozwinęła się silna anemia, niezbędna może okazać się również transfuzja krwi. Czasem w leczeniu babeszjozy stosuje się także leki moczopędne, przeciwwymiotne i sterydowe.

Powikłania po chorobie

Do częstych powikłań po przebytej babeszjozie należą uszkodzenia narządów wewnętrznych psa - w szczególności wątroby i nerek. Jeśli u czworonoga rozwinie się niewydolność któregoś z tych narządów, wymagać to będzie dodatkowego leczenia. W niektórych przypadkach niezbędne będzie podawanie psu diety weterynaryjnej i suplementów umożliwiających regenerację uszkodzonych narządów oraz leków pobudzających produkcję czerwonych krwinek. Wśród powikłań po babeszjozie znajdują się także zaburzenia ze strony układu nerwowego lub serca oraz obrzęki płuc.

Rokowania przy babeszjozie

Szybka reakcja opiekuna i wprowadzenie leczenia we wczesnym stadium choroby bardzo często pozwala na całkowite wyleczenie psa. W znacznej większości przypadków samo podanie psu zastrzyku zwalczającego pasożyta przynosi poprawę już w ciągu 48 godzin. Natomiast przeoczenie lub zbagatelizowanie pierwszych objawów babeszjozy może skończyć się dla zwierzaka tragicznie. Rokowania przy babeszjozie są znacznie gorsze, jeśli u psa doszło do powikłań i uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Jak zapobiegać babeszjozie? Profilaktyka

Przechorowanie babeszjozy nie sprawia, że pies staje się na nią odporny. Opracowano wprawdzie szczepionkę przeciwko babeszjozie, jednak jej działanie i skuteczność wciąż nie są do końca poznane. Chorobie, którą wywołuje pierwotniak przenoszony przez kleszcze, najlepiej jest zapobiegać, chroniąc psa przed ugryzieniami tych krwiopijnych pasożytów.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Kleszcze to pasożyty, które mogą zaatakować psa na każdym spacerze. Obecne są nie tylko w lesie i na łąkach, ale także w miejskich parkach i na trawnikach, a ich aktywność nie ogranicza się do ciepłych miesięcy - najwięcej przypadków babeszjozy u psów obserwuje się wczesną wiosną i późną jesienią. Sprawia to, że każdy pies dorosły i szczeniak powinien być przez cały rok zabezpieczany przeciw kleszczom na przykład za pomocą obroży przeciwkleszczowej lub tabletek. Opiekun zwierzaka powinien też po każdym spacerze dokładnie przeglądać sierść swojego pupila i jak najszybciej usuwać z jego skóry wszystkie wbite kleszcze.

Autor: 

Aleksandra Prochocka

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1025 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-16
sprawnie zrealizowane zamówienie
2024-02-07
Expresowa przesyłka , karma dostosowana do moich pupili :-)
pixel